• شنبه 1403/3/26  

اطلاعات کتاب

کتب انتشارات بهاردلها

نـــوشـت افـــزار بـــهـارك

تازه های نشر

فرصت‌ های طلایی نوروز رقعی
پدید آورنده : حجت الاسلام محمدمهدي فجري
تعداد صفحات : 68
شابک : 9786005836370
قیمت به ریال : 240,000
نوبت چاپ : 12
تاریخ انتشار : 1390/11/25
قطع کتاب : رقعی
زبان : فارسی
گروه سنی : بزرگسال
تیراژ : 5000
تاریخ اولین چاپ : 1390

 

کتاب فرصت های طلایی نوروز را انتشارات بهار دلها منتشر کرده است . نویسنده حجت الاسلام محمد مهدی فجری با استفاده از آیات قرآن و روایات معصومین علیهم السلام از منظر دین به توصیف نوروز پرداخته اند و توصیه هایی برای خانواده ها و مبلغین جهت  قدر دانستن  فرصت های آن و پرهیز از آسیب های نوروز ارائه کرده اند.

در مقدمه آمده است :

همچنین برخی از علما و فقها این روز را مبارک دانسته و بر اعمال وارد در این روز تاکید نموده اند; چنانکه مرحوم آیت الله العظمی کاشف الغطاء در این مورد می فرمایند: "نوروز مقتضای این جهان انسان ها و حیوانات است ,به همین مناسبت اهلبیت علیهم السلام عید گرفتن این روز را تایید نموده و وظایفی را در این روز برای مردم بیان داشته اند." ایشان در جای دیگر درباره ادعای اینکه عید نوروز از اعیاد زرتشت است , می فرماید :" باید بدانیم ما چهار گونه عید داریم :عید دینی مانند عید قربان و فطر  اعیاد مذهبی مانkد عید غدیر, اعیاد ملی که هر کشوری روزی را برای خود عید می داند مثل روز استقلال کشورها , عید تکوینی که جهان عید می گیرد و انسان در آن نقشی ندارد مانند عید نوروز که طبیعت سبز و شکوفا و دنیا خرم و خوشحال می گردد. پس این عید, عید جهانیان است نه عید زرتشتیان".

برخی از عناوین کتاب عبارتند از :

خانه تکانی دل همراه با خانه تکانی منزل

توجه به یتیمان

محاسبه اعمال در کنار محاسبه اموال

اسراف

غیبت

آداب قبل از سفر

در بخشی از این کتاب می خوانیم :

از همه مهمتر اینکه در قرآن و روایات از دروغ گفتن بسیار نکوهش شده و یکی از گناهان کبیره به شمار می آید, اما یکی از مواردی که دروغ گفتن جایز و شاید دارای ثواب باشد, اصلاح میان دیگران است . چنانکه امام صادق علیه السلام فرمود :ان المصلح لیس بکاذب " مصلح دروغگو نیست."و سر این نکته که امام صادق علیه السلام فرمود : " اگر دو نفر با یکدیگر قهر کنند , مستوجب لعن خداوند می شوند " همان است که خود آن حضرت در جواب سوال یکی از یاران خود که پرسیده بود در میان آن دو نفر , آنکه ظلم کرده استحقاق لعنت دارداما آنکه مظلوم است چرا مستحق لعن باشد؟ فرمود : لانه لا یدعو اخاه الی صلته و لا یتغامس له عن کلامه " برای اینکه برادر خود را به صلح و آشتی فرا نمی خواند و از گذشته های او صرف نظر نمی کند.

اعیاد بهترین زمان و فرصت هایی مغتنم برای ایجاد صلح و صفا و آشتی میان انسان هاست .چرا که طبیعت عید تغییر و تحول و زدودن کدورت ها و افزایش شادابی و نشاط و صلح و صفاست.

(کتاب فرصت های طلایی نوروز /صفحه 34 )

دیدگاه شما
نام و نام خانوادگی
 
پست الکترونیکی
 
کد امنیتی
لطفا عبارت را در کادر مربوطه وارد نمایید

نظر شما